top of page
33-giovanni-cecolin.JPG

PROGRAM

THURSDAY, 29 August  Evening 14:00 - 16:00

MS-36

MANTEGNA PLATEA

Crystallography and cultural heritage

Chairs: K. Hradil, J.-P. Itié 

 

14:00 - 14:30

“Archaeometrical contribution of synchrotron beamlines” S. Reguer

 

14:30 - 15:00

“Imaging of pigments and alteration products at the surface of paintings by Johannes Vermeer using macroscopic X-ray powder diffraction scanning (MA-XRPD)” F. Vanmeert

 

15:00 - 16:00

Jean-Paul Itié, Partha Pratim Das, Michele Secco

MS-07

MANTEGNA 1

MX and cryo-EM membrane protein structures

Chairs: F. Raoelijaona

14:00 - 14:30

“Bacterial lipid transport through envelope-spanning tunnels and bridges” G. Isom

 

14:30 - 15:00

“Structurally encoded functional switches in neuronal signalling” M. Berbeira-Santana

 

15:00 - 16:00

Peter Moeck, Hartmut Niemann, Alessandro Grinzato

MS-29/2

MANTEGNA 2

Structural characterization in functional materials

Chairs: M.J. Pitcher, J. Payne, P. Hans

14:00 - 16:00

Struan Simpson, Nour Maraytta, Constantin Hoch, Dawid Drozdowski, Nan Zhang, Francisco J.V. Munoz

MS-35

CARRARESI

Methods for diffuse scattering analysis from powder and single-crystals

Chairs: A. Simonov, W.A. Slawinski

 

14:00 - 14:30

“Structural characterization with electron Pair Distribution Function data” T. Gorelik 

 

14:30 - 15:00

“Investigating amorphous materials with total scattering and coarse-grained approaches” T. Nicholas 

 

15:00 - 16:00

Berthold Stöger, Chloe Fuller, Arianna Minelli

MS-08

ANTENORE

Nucleation and crystal growth/Chaperones and crystallization

Chairs: E. Saridakis, M. Budayova-Spano

 

14:00 - 14:30

“Nucleation kinetic and polymorphic selection by hydrogels in protein crystallization” J.A. Gavira 

 

14:30 - 15:00

“Interfacial potentials in crystallization: nucleation-resistant surfaces and focused crystallization fronts” M. Kowacz 

 

15:00 - 16:00

"Towards a universal cross-seeding approach to protein crystallisation" Jessica Metherall, Fabrice Gorrec, Monika Spano

MS-13

DONATELLO

Molecular structure and chemical bonding in the view of quantum crystallography

Chairs: D. Stalke, C. Esterhuysen

 

14:00 - 14:30

“Magneto-structural correlations in Ni2+-halide···halide-Ni2+ chains from electron charge density analysis” R. Scatena 

 

14:30 - 15:00

“Hirshfeld atom refinement of metal-organic framework crystal structures” M. Arhangelskis

 

15:00 - 16:00

Alessandro Genoni, Nico Graw, Yaser Balmohammadi

MS-42

DONATELLO

Inclusion – not only in crystals: spotting and overcoming potential obstacles

Chairs: P. Hans, C. Sadiq

 

17:00 - 18:00

​"Detecting the unseen: living with neurological disorder" H. Butwkiewicz

MS-43

MANTEGNA

Erice Celebration

"What I gained from Erice"

Chairs: A. Guerri, P. Spadon

17.30 - 19.00

"Impact of the 1974 School of Crystallography on my scientific Activity" Carlo Mealli

"Erice: Personal reminiscences 1998 - 2024" Martin Schmidt

"Erice: The top School on top of the hill" Fabrizia Grepioni 

TBA - Andy Stewart 

"Erice School of Crystallography: from an attendee to a member of the organising committee" Paolo Pio Mazzeo

"Erice - A Special Bond" Liana Vella-Zarb or Ulrich Baisch

"ERICE: an orange boost for my PhD" Sofia De Felice

"ISCoC: 50 years and counting" Giovanna Scapin

bottom of page